© Nadace pro děti. Tel. 352 600 550. Sídlo: Kostelní B?íza 20, 35761 Březová u Sokolova. Více informacíS

Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace

Novinky << Kostelní Bříza – Kirchenbirk

← Zpět na novinky

28.ŘÍJNA U BÍLÉHO KONÍKA – MENU T.G.M.

tgmmenuRestaurant U Bílého koníka připravil i letos pro své hosty zajímavý podzimní program. Již na státní svátek a víkend před ním je připraven jídelníček z hostiny, kterou  pořádal prezident Masaryk v den svého návratu z ciziny v prosinci 1918, tedy krátce po vzniku Československa. Citujeme z dobového tisku:

„ Vrátil se po plodné práci v cizině dne 21. prosince 1918, vítán statisíci štěstím rozjásaných občanů svobodného našeho státu. Po různých oficielních aktech konána byla v sídle někdy českých králů na staroslavných Hradčanech první hostina,  jíž se náš pan president súčastnil. Vidíme z jídelníčku, že byla celkem prostá a jednoduchá, jako byl i je celý život našeho prvního občana. Hostinu vypravil pražský hoteliér od „Zlaté husy“ pan Al. Junger, účastníci, jak bývá zvykem, se na jídelníčku na památku podepsali. Vidíme vedle podpisu p. presidenta i jeho dcery Alice podpis prvního předsedy vlády dra Karla Kramáře, kancléře dra Přemysla Šámala, prvního předsedy Nár. Shromáždění Fr. Tomáška, tehdejšího ministra vyučování Gustava Habrmana, zástupců spřátelených armád a dra Štěpánka.“

Za devadesát pět let se změnil i gastronomický slovník. Proto nezbývá než některé  pojmy z jídelníčku vysvětlit. Polévka Olio,  pocházející z imperiální kuchyně, vyžaduje dlouhou a složitou přípravu a dokonce samostatnou místnost zvanou Olio kuchyně. Polévka se již dnes běžně nepodává, resp. podává se v těch nejvybranějších restauracích. Jedná se o výtečný vývar z šesti druhů mas a zeleniny a rozhodně stojí za ochutnání. Fogoš na rožni je dnes candát na rožni. Oblíbená, pravděpodobně nejchutnější sladkovodní ryba. Giardinetto bývalo v jídelníčcích označení pro dnešní výběr z ovoce a sýrů, aranžováno bylo společně na zelném listu.

Výběr pokrmů a jejich řazení  je poplatné bezesporu dobovým zvykům.  Dnešním pohledem měřeno, není jídelníček vůbec prostý. Menu je tedy pro hosty malinko upravené tak, jak je dnes běžné. To ale neznamená, že některý statečný a odhodlaný host neoslaví vznik republiky tím, že vyzkouší menu celé.

O dalších víkendech bude následovat svatý Hubert a zvěřinové hody, svatý Martin a neodmyslitelná dozlatova upečená husa, třetí čtvrtek v listopadu otevírání nového Beaujolais a podávání francouzské kuchyně ještě po celý následující víkend. Můžeme Vám jen popřát příjemné posezení a  dobrou chuť.

http://www.ubilehokonika.cz/

Přílohy

23. 10. 2013, rubrika Současnost, Úvod, přímý odkaz na tento článek


Aktuality ukázat další →