© Nadace pro děti. Tel. 352 600 550. Sídlo: Kostelní B?íza 20, 35761 Březová u Sokolova. Více informacíS

Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace

Novinky << Kostelní Bříza – Kirchenbirk

← Zpět na novinky

SVATOHUBERTSKÉ ZVĚŘINOVÉ HODY 2. – 3. LISTOPADU 2013

 by Jan Brueghel the Elder and Peter Paul Rubens

Podzim je na venkově obdobím lovů a honů a na stůl se dostává více čerstvé zvěřiny než v ostatních měsících roku. Na začátku listopadu jsou v restaurantu U Bílého koníka již pravidelně konány zvěřinové hody. I letos tomu není jinak. Přijďte i Vy vzdát poctu svatému Hubertu a okusit některý z připravených zvěřinových pokrmů. Kuchaři restaurantu U Bílého koníka předkládají jídelníček složený převážně ze zvěřiny. Připravili  pro Vás i kančí kýtu se zelím nebo s šípkovou omáčkou. Můžete si tedy i Vy položit již zlidovělou otázku z filmu Slavnosti sněženek „ S šípkovou nebo se zelím? “ Můžeme Vám prozradit, že ať se rozhodnete tak nebo tak nebo si vyberete v menu jiné jídlo, chybu neuděláte.

A ještě pro připomenutí svatohubertská legenda:

„Již za století desátého ctili myslivci v Ardennách sv. Huberta jakožto vyvoleného patrona svého a slavili výroční památku jeho po ukončení podzimních honů dne 3. listopadu. Časem oblíbili si na uctívání jeho obětovati prvotinky i desátky zvěře do roka ulovené. Přímluvy sv. Huberta dovolávali se myslivci i jiní lidé obzvláště v nebezpečenstvích na honbách, zejména když pokousáni byli od vlků nebo psů, odtud vzýván sv. Hubert jakožto patron proti vzteklině.

Svatý Hubert bývá zobrazován obyčejně jako myslivec klečící před jelenem s parohama, mezi nimiž jest zářící kříž. Podnět k tomu dala myslivecká pověsť, že prý Hubert, pokud ještě žil po světsku, vyjel si kdysi do lesa na lov, jemuž byl vášnivě oddán, a spatřil pojednou statného jelena s lesknoucím se křížem mezi parohama, což prý ho tak dojalo, že klesl na kolena a zvolal: „Jáť, o pane, jsem příčinou utrpení tvého!“ Tento zjev uvedl ho dle pověsti na cestu pokání.“

Přejeme Vám hezký svátek sv. Huberta a dobrou chuť

http://www.ubilehokonika.cz/

Přílohy

31. 10. 2013, rubrika Současnost, Úvod, přímý odkaz na tento článek


Aktuality ukázat další →